Pokud máte otoky v těle, poraďte se se svým lékařem.

Pokud máte otoky v těle, poraďte se se svým lékařem.

Váš fyzioterapeut vás vyšetří, promluví s vámi o vašich příznacích a vytvoří plán léčby. Mohou vám také dát cvičení, které můžete dělat sami doma.

Podpora oběhu

Když máte potíže s pohybem, můžete trávit více času sezením nebo ležením. Nechodit po dlouhou dobu může vést k problémům s otoky a krevním oběhem. Tyto problémy mohou zase ztížit návrat vaší mobility. Zde je to, co potřebujete vědět.

Co je to onemocnění žil?

Když jsou stěny vašich žil poškozeny, krev nemůže proudit jako obvykle. Shromažďuje se a proudí nesprávným směrem, což způsobuje nahromadění v žilách, což může vést k otokům, pomalému průtoku krve a potenciálním sraženinám. Nakonec to může vést k onemocnění žil, které se často vyskytuje na nohou.

Onemocnění žil jsou častější u lidí, kteří podstoupili větší operaci nebo operaci na kyčlích nebo kolenou, nebo u lidí, kteří sedí, stojí nebo leží po dlouhou dobu, aniž by se pohybovali.

Jaké jsou příznaky onemocnění žil?

Otoky nohou a kotníků Bolest, únava nebo neklid v nohou Křečové žíly (vypouklé, fialové žíly viditelné pod kůží) Pavoučí žíly (malé červené nebo fialové praskliny na kolenou, lýtkách nebo stehnech) Kožená kůže na nohou s barevnými změnami a vředy

Co je edém?

Edém je otok. Může se to stát kdekoli ve vašem těle, ale často se to děje ve vašich chodidlech, kotnících a nohách. Edém má mnoho příčin, ale je běžný u lidí, kteří dlouho sedí, užívají určité léky nebo mají stavy, jako je městnavé srdeční selhání.

Pokračování

Pokud máte otoky v těle, poraďte se se svým lékařem.

Jak se léčí otoky a onemocnění žil?

Léčba se liší a bude záviset na příčině vašeho stavu a na tom, jaký máte stav, proto se o svých příznacích poraďte se svým lékařem. Některá onemocnění žil, jako jsou krevní sraženiny, jsou vážné a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Zde je několik kroků, které můžete podniknout k prevenci a léčbě onemocnění žil a edému:

Pod nohy si dejte polštář tak, aby byly výše než na úrovni hrudníku. Vyhněte se příliš dlouhému sezení nebo stání. Pokud držíte dietu s nízkým obsahem soli, ujistěte se, že děláte vše pro to, abyste ji dodržovali.

Zeptejte se svého lékaře, zda byste měli nosit podpůrné punčochy nebo kompresní ponožky, aby se vám v nohách a kotnících nehromadila tekutina. Podpůrné punčochy jsou volně prodejné, ale v některých případech budete možná potřebovat punčochy na předpis pro větší kompresi.

Nouzová výstražná zařízení

Co je to nouzové výstražné zařízení?

Tato zařízení lze nosit obvykle jako náramek nebo přívěsek a mají tlačítko alarmu, které můžete v případě nouze stisknout. Okamžitě upozorní operátora, který vyšle lékařskou pomoc. Může to zachránit život, zvláště pokud žijete sami.

Můžete si vybrat z několika různých systémů, z nichž každý má jiný měsíční poplatek. Všechny jsou minimálně voděodolné (některé jsou voděodolné), takže je můžete nosit ve sprše nebo ve vaně. Některé budou fungovat, pouze pokud jsou v dosahu základny obecně připojené k domácí telefonní lince, ale jiné mají také funkce GPS, takže fungují, když jste mimo domov.

WebMD Medical Reference Recenze: Carol DerSarkissian, MD dne 21. července 2019

Zdroje

ZDROJE:

AARP: „Zajistěte, aby byly koupelny vašeho domova bezpečné.“

CDC: „Nefatální zranění v koupelně u osob ve věku ≥ 15 let – Spojené státy americké, 2008."

CDC: “Zkontrolujte bezpečnost: Kontrolní seznam pro prevenci pádu doma pro starší dospělé.”

CDC: „Padá mezi starší dospělé:  Přehled.“

Clevelandská klinika: „Nemoci & Podmínky:  Edém.“

Harvard Medical School: “Mobilita a nezávislost.”

Lékařské srdce Johnse Hopkinse & Vaskulární institut: “Žilní onemocnění.”

Medicare: “Domácí zdravotní péče: co to je a co lze očekávat.”

Národní společnost pro roztroušenou sklerózu: „Zůstat mobilní“.

Národní společnost pro roztroušenou sklerózu: “Jak si vybrat mobilní zařízení, které je pro vás to pravé.”

Národní bezpečnostní rada: „Chraňte své blízké – vězte o domácí a rekreační bezpečnosti.“

NIH: „Program strukturované fyzické aktivity může pomoci udržet mobilitu zranitelných starších lidí."

NIH Senior Health: „Pády a starší dospělí:  Příčiny a rizikové faktory.“

NIH Senior Health: “Provádění osobních změn.”

Národní institut pro stárnutí: "Program strukturované fyzické aktivity může pomoci udržet mobilitu u ohrožených starších lidí."

Vaskulární centrum Kalifornské univerzity v Davisu: “Žilní problémy.”

Vaskulární centrum Kalifornské univerzity v Davisu: “Křečové žíly.”

Vaskulární centrum Kalifornské univerzity v Davisu: “Chronická žilní nedostatečnost.”

Vaskulární centrum Kalifornské univerzity v Davisu: “Hluboká žilní trombóza.”

Lékařské centrum University of Pittsburgh: “Chůze o holi.”

Lékařské centrum University of Pittsburgh: “Chůze s berlemi: 3-bodová sekvence.”

Lékařské centrum University of Pittsburgh: “Chůze s chodcem.”

UpToDate: „Informace o pacientovi: Edém (otok) (nad rámec základů)."

Návštěva pečovatelské služby v New Yorku: „Zabezpečte bezpečnost v koupelně vašich rodičů, abyste se vyhnuli uklouznutí a pádům.“

Návštěva zdravotní sestry v New Yorku: “Zkontrolujte bezpečnost.” 

7. července 2021 – Rolfe Johnson je napůl skleněný chlap, ale také realista. Jako dlouholetý právník v Houstonu, teprve nedávno v důchodu, se specializoval na zveřejňování firem, takže je to také muž, který ví, jak dělat domácí úkoly.

Johnson má také Alzheimerovu chorobu. Když tedy jeho neurolog zavolal Rolfe a Carol, jeho 60leté ženě, že by rád předepsal aducanumab (Aduhelm), kontroverzní nový lék na Alzheimerovu chorobu, který právě schválil FDA 7. června, neváhal. "Hned jsem s tím souhlasil," on říká.

Ale v pravém právním stylu měl také seznam otázek.

"Určitě jsem chtěl vědět, co věděl o společnosti, výrobci, jaká byla jejich historie," říká Rolfe, 82. Ujištěn, že společnost Biogen je solidní, se zeptal na další otázky o tom, co může od tohoto léku očekávat. Oba manželé vyjádřili obavy z ceny – ohromujících 56 000 $ ročně podle katalogové ceny – a byli ujištěni, že se na dohodě pracuje.

Rolfe dostal svou první měsíční infuzi 30. června.

"Existuje řada vedlejších účinků, před kterými varují, a zatím jsem žádný z nich neměl," on říká.

Drží svá očekávání na uzdě. Ví, že to nezvrátí škody, které už napáchal od jeho diagnózy před 5 lety. "Pokud funguje dobře, zabraňuje šíření Alzheimerovy choroby," říká, začátek "od doby, kdy to začnete brát."

Jeho žena, 81 let a psychoterapeutka, se připojuje: "To je pro nás stejně dobré jako lék."

Zatímco zastánci a kritici diskutují o schválení nového léku FDA a sbor odborníků a zastánci pacientů protestuje proti ceně, mnoho pacientů a jejich rodin je nadšeno, doufají, že zastaví zhoršování vysilující nemoci a pomůže jim fungovat. a užít si čas s rodinou a přáteli.

Aduhelm: Lepší body

Cena léku není jediným bodem debaty. Stejně tak urychlené schválení FDA, které bylo založeno na údajích z klinických studií, které zjistily snížení amyloidních plaků u těch, kterým byl podáván lék, ve srovnání s těmi ve skupině s placebem. Plaky se hromadí v mozku a předpokládá se, že vedou ke ztrátě paměti a nakonec k neschopnosti vykonávat úkoly každodenního života. Ale snížení plaku, říkají kritici, nedokazuje, že existuje klinický přínos, jako je zapamatování si seznamu potravin nebo cesty domů.

FDA jej také široce schválil pro použití u pacientů s Alzheimerovou chorobou, ačkoli někteří odborníci tvrdí, že funguje nejlépe v raných stádiích a měl by být pro tyto https://recenzeproduktu.top/variconis/ pacienty zachován.

Zájem pacientů je vysoký

Navzdory debatám a neznámým Rolfův neurolog, Paul Schulz, MD, profesor neurologie na McGovern Medical School při University of Texas Health Science Center v Houstonu, říká, že byl zavalen e-maily a hovory od pacientů a rodin, které se ptají na nová možnost.

Říká, že od doby schválení dostal mnoho e-mailů a telefonátů, některé od pacientů, které neviděl 3 roky. "Každý den jich dostáváme spoustu," říká Schulz, který také řídí Centrum neurokognitivních poruch UT Health a je poradcem společnosti Biogen.

Podle společnosti Biogen je více než 900 míst po celé zemi připraveno a připraveno podávat měsíční infuze.

Řešení nákladové bariéry

Pro Johnsonovy byl vyřešen jeden z kontroverzních bodů – cena. Představitelé Memorial Hermann Hospital, fakultní nemocnice UT Health, souhlasili s darováním peněz na Schulzův program pro demenci, aby Johnson mohl dostávat 6 měsíců infuze bez nákladů. "Nemocnice velmi podporuje," říká Schulz.

Do konce tohoto období může Medicare rozhodnout o pokrytí, říkají odborníci. Jakmile se Medicare rozhodne, ostatní pojistné plány obvykle následují jeho příklad.

Schulz našel jinou cestu k řešení problému prohibitivních nákladů. Několik velkých lékáren v jeho oblasti souhlasilo s tím, že budou pacientům podávat infuze a budou účtovat Medicare "jestli a kdy to schválí."

Zatímco menší lékárny tento potenciální finanční zásah neunesou, některé větší ano, říká.

Ošetřit hned, zaplatit později?

Marc Archambault, 70, z South Kingstown, RI, byl první člověk na světě, který dostal lék mimo klinické studie. Neví, jestli má ten poplatek na háku nebo ne. Zatím nic nezaplatil, ale říká, že si není jistý, jak bude pokrytí fungovat.

To jeho odhodlání nezastavilo.

"V žádném případě jsem to nechtěl udělat," on říká.

První infuzi dostal 16. června v Butler Hospital v Providence, RI. A napůl vtipkuje: "Myslím, že první člověk na světě, který to dostane [po schválení], by neměl platit."

I on je realista v tom, co droga dokáže a co ne. "Tohle je pro mě příležitost zůstat tak, jak jsem teď," on říká. "Řekl jsem hned ano."

Archambault, diagnostikovaný v roce 2014, je dlouholetým realitním agentem v South Kingstown, městě s asi 30 000 obyvateli, asi 50 mil od Providence. Je stále aktivní, ale řízení úřadu v roce 2017 vzdal a žádá o pomoc, když ji potřebuje. "Začal jsem mít problémy se slovy docela brzy," on říká. "Najednou se nemůžu dostat ke slovu."

Je otevřený o své diagnóze a žádá o pomoc své blízké. Pokud se například snaží mluvit o autě, ale nemůže ze sebe dostat slova, řekne své dceři nebo kolegovi, aby mu řekl slovo pro "věc, ve které sedíte, a ta vás dostane po městě."

Říká, že o rozhodnutí nepřemýšlel.

"Jsem na řadě, abych to udělal,“ říká.

Už byl účastníkem výzkumu v programu paměti a stárnutí v Butlerově nemocnici. Na tiskové konferenci v den infuze řekl Stephen Salloway, MD, ředitel neurologie a programu paměti a stárnutí, že: "Dnes otevíráme novou éru v léčbě Alzheimerovy choroby," se zaměřením na zpomalení progrese. Salloway byl spolupředsedou globálního řídícího výboru výzkumníků pro Aduhelmovy studie fáze III.

"Pokud to funguje, mám pocit, že možná nebudu muset projít těmi posledními fázemi, kdy nikoho neznám," říká Archambault. "Není to dokonalé, ale zkusím to."

Čekání na problém s proplacením

Jiní, jako Jay Reinstein, říkají, že budou připraveni na léčbu, jakmile bude rozhodnuto o otázce úhrady. Bývalému asistentovi městského manažera ve Fayetteville, NC, byla v roce 2018 ve věku 57 let diagnostikována Alzheimerova choroba s mladším začátkem. Původně plánoval pracovat do 65 let, ale musel odejít do předčasného důchodu.

"Můj neurolog řekl, že bych byl dobrým kandidátem na Aduhelm, a jediné zpoždění je čekání na rozhodnutí Medicare, aby určil částku, kterou zaplatí za infuzi."

Katalogová cena, říká, je "víc, než si momentálně můžu dovolit. Jakmile padne rozhodnutí, i když to bude trvat měsíce, plánuji s Aduhelmem pokročit."

Mezitím říká, "Snažím se soustředit na věci, které dělám dobře." Říká, že užívá léky na Alzheimerovu chorobu donepezil (Aricept) a memantin (Namenda) a "Mám pocit, že mi to pomáhá."

S novým lékem, říká, "Chápu, že existuje možnost otoku mozku, možnost krvácení. Pro mě výhody převažují nad [potenciálními] vedlejšími účinky."

S manželkou Angelou oslavili v květnu 30 let od svého založení. Mají dvě dcery, syna a čtyři vnoučata. "Chci být poblíž pro svá vnoučata a děti," on říká.

Aby se vyrovnal, chodí na terapii a podpůrnou skupinu a zůstává v naději, že se věci vyřeší. "Jen čekám na zelenou. Jen držím palce."

Aduhelm jako první krok

Vášeň a nadšení pacientů začít s léčbou Schulze nepřekvapují. Schválení léku "dává lidem velkou naději," on říká. Souhlasí, že účinky jsou daleko k dokonalosti a droga nemůže zvrátit poškození. "Bez ohledu na neúctu k Biogenu nám to dává o 25 až 40 % menší pokles u různých parametrů [měřeno]. To je mnohem lepší než žádný efekt."

Schválení, říká, "je prvním důležitým krokem k nalezení věcí, které jsou účinné." Poté, co tehdejší prezident Richard Nixon v roce 1971 vyhlásil válku rakovině, "začali jsme dostávat léky, které měly lepší účinky. Myslím, že toto je stejný způsob."

Rodina, přátelé na palubě

Zdá se, že podpora od rodiny a přátel přesvědčuje ty, kteří s drogou začali nebo ji chtějí získat, že jejich rozhodnutí je správné – a aby si udrželi náladu. "Moje dcera je z toho nadšená," Reinstein říká, "jako moji rodiče."

Zatímco jeho manželka Angela se více obává potenciálních stinných stránek léčby než on, ona je také na palubě.

Žádný z těchto pacientů nemluví o a "lék," ale spíš o držení toho, co mají. Protože obezřetně předvídají budoucnost, ve které mohou fungovat, také si užívají života v přítomném okamžiku.

Archambault se směje tomu, jak populární se stal od doby, kdy byly zveřejněny zprávy o jeho infuzi. "Slyšel jsem od tuny starých přátel." Na oběd a večeři má poměrně solidní rezervaci. "Nikdo z mých přátel neřekl: ‘Co to děláš?’ ‘Jsi blázen?’"

Rolfe potřebuje oprášit své taneční boty. Johnsonovi, kteří byli středoškolskými láskami, mají tři dospělé děti a 11 vnoučat. "Náš nejstarší vnuk se právě zasnoubil," říká Carol, která říká, že doufá v brzká pravnoučata – a nestydí se to dát členům rodiny vědět. "Příští únor je velká rodinná svatba."

Rolfe se usměje, když se přihlásí: "Na té svatbě budeme tančit. Moje středoškolská láska jede se mnou."

WebMD Health News

Zdroje

Rolfe a Carol Johnsonovi, Houston.

Paul Schulz, MD, profesor neurologie, McGovern Medical School, University of Texas Health Science Center, Houston; ředitel Centra pro neurokognitivní poruchy UT Health.

Marc Archambault, South Kingstown, RI.

Jay Reinstein, Raleigh, NC.

FDA: "FDA uděluje urychlené schválení léku na Alzheimerovu chorobu."

9. července 2021 – Po několika týdnech pobouření a vzrušené debaty ohledně kontroverzního schválení léku na Alzheimerovu chorobu aducanumab (Aduhelm) ze strany FDA nyní šéf agentury vyzývá k federálnímu vyšetřování vlastního schvalovacího řízení.

Comments are closed.

EnglishGermanCroatia